Konto administrator w Windows Vista

Wraz z pojawieniem się tego systemu i jego nowej funkcjonalności UAC, pojawia się wiele pytań jak włączyć konto administratora w systemie Windows Vista.

Na początek może opisze pokrótce co to jest UAC.

UAC to technologia która powoduje obniżenie uprawnień użytkownika administracyjnego do standardowych uprawnień.

Jeśli więc uruchomimy jakiś program standardowo dwuklikiem, to uruchomi się on z prawami zwykłego użytkownika a nie administratora.

Jakie to nam daje korzyści?

Przede wszystkim bezpieczeństwo. Program taki nie ma więc uprawnień do zmiany ustawień których zmieniać nie powinien. Szczególnie ważne jest to w przypadku koni trojańskich. Program taki ma np. pokazać jakąś fajną świąteczną choinkę, a w międzyczasie doinstalowuje kilka dodatkowych programów. Więc jeśli nagle pokazuje się okienko o podniesienie uprawnień z programu który prezentuje tylko grafikę, to jest to podejrzane i nie zgadzamy się na podniesienie uprawnień. W takim przypadku uchroniliśmy się przed instalacją złośliwego oprogramowania.

No i takie pokrótce jest zadanie UAC.

A teraz wróćmy do administratora na Vista.

Jeśli ktoś ma tylko jednego użytkownika w systemie to jest on administratorem i już. Nie da się w taki sposób ustawić systemu aby nie było w nim choć jednego administratora.

Więc jeśli ktoś już korzysta z jedynego konta administratora to już ma uprawnienia administratora i nie trzeba mu już ich przydzielać. Jedyne ograniczenia to UAC.

UAC można wykorzystać dla naszych potrzeb, ale niestety wymaga to oczywiście nieco więcej klikania przy zmianie ustawień systemu.

W niektórych obszarach systemu widać takie małe tarcze zabezpieczeń.

Oznaczają one iż obecnie mamy za małe uprawnienia do uruchomienia tego modułu i będziemy pytani o podniesienie uprawnień. Jeśli się do tego przyzwyczaimy (jest to nieco upierdliwe, nie da się ukryć, ale bezpieczeństwo bywa upierdliwe) to będziemy mieli znacznie bezpieczniejszy system, a tak często nie dokonuje się zmian ustawień.

Jeśli chcemy uruchomić jakiś program z uprawnieniami administratora to należy kliknąć prawym klawiszem myszy na tym pliku i wybrać uruchom jako administrator.

Warto jeszcze poznać jeden wygodny skrót klawiszowy dzięki któremu uruchomimy program z linii komend z uprawnieniami administratora.

W takim przypadku klikamy start i w szybkie wyszukiwanie wpisujemy polecenie które nas interesuje. Zamiast zatwierdzić je klawiszem Enter po którym program uruchomi się z uprawnieniami użytkownika należy wcisnąć lewy Shift, CTRL i Enter. Wtedy uruchomimy daną komendę z uprawnieniami administratora.

Inny problem z tym pytaniem to uprawnienia do katalogów Program Files i Windows na dysku C.

Uprawnienia te zostały nieco obcięte ze względu na to iż użytkownik a nawet administrator nie muszą tam grzebać. Jeśli jednak zachodzi taka potrzeba to należy te katalogi przejąć na własność, to że nie mamy uprawnień do danego katalogu w danej chwili to nie znaczy że nie mamy uprawnień administracyjnych. Administrator nie musi mieć do wszystkiego dostępu, administrator musi mieć możliwość przejąć to na własność i to świadczy o jego uprawnieniach.

Opis przejmowania folderu na własność znajduje się poniżej.

http://support.microsoft.com/kb/308421/pl

No i na koniec czasem trzeba jeszcze włączyć konto administrator, które standardowo jest zablokowane.

W tym celu należy uruchomić linię komend z uprawnieniami administratora (mam nadzieję że wcześniejsze informacje pomogą wykonać to bez problemu) i wpisać polecenie

net user administrator /active:yes

Po tej komendzie będzie można zalogować się jako użytkownik o nazwie administrator. Konto administrator blokuje się komendą

net user administrator /active:no

 

Pozdrawiam

Daniel Stawicki

 

Reklamy
Ten wpis został opublikowany w kategorii Komputery i Internet. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Konto administrator w Windows Vista

  1. Mateusz pisze:

    ta funkcja przydaje się do zadań specjalnych

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s